Saraybosna-Mostar Gezisi

Rehber eşliğinde Bosna-Hersek ve Mostar gezisi düzenlenecektir.Bosna-Hersek’te gezilebilecek bazı yerler:

Latin Köprüsü

Latin Bridge, Latin Köprüsü; Saraybosna tarihinde kesinlikle en önemli role sahip yapı. 1914 yılında Franz Ferdinand eşi Sophie’yle birlikte Saraybosna’ya gelip bir dizi ziyarette bulunacaktı. Bunun haberini alan Sırplar 4 kişilik bir suikast timi kurdular. Latin Köprüsü’nün kuzey ucuna geldikleri sırada 4 kişilik suikast timinin üyelerinden biri olan Gavrilo Princip kalabalığa doğru ilerleyip silahını ateşlemiştir. Kurşunlardan biri ünlü Avusturya-Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand’ın ölümüne sebep olmuş, Avusturya-Macaristan Sırbistan’a; Rusya Avusturya-Macaristan’a; Almanya Rusya, Fransa ve Belçika’ya; İngiltere de Almanya’ya savaş ilan etmiştir. Bu olay Birinci Dünya Savaşı’nı ateşleyen önemli bir olaydır.

 

Aliya İzzetbegoviç’in Kabri

Bağımsız Bosna-Hersek Devleti’nin ilk Cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç, ülkedeki en güçlü Boşnak partilerden olan Demokratik Eylem Partisi’ni (SDA) kuran İzzetbegoviç, Bosna’da 1992-1995 yılları arasındaki savaşta da halkına önderlik etmiştir. Savaşı bitiren Dayton Antlaşması’nı 21 Kasım 1995 tarihinde imzalamıştır.

Rahatsızlığı nedeniyle Ekim 2000’de devlet başkanlığı görevinden çekilen Aliya İzzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te hayata gözlerini yuman İzzetbegoviç birçok esere imza atmıştır. Bazı eserleri:  İslam Deklarasyonu, İslam Deklerasyonu, Tarihe Tanıklığım, Konuşmalar, Özgürlüğe Kaçışım, Zindandan Notlar, Köle Olmayacağız.

Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Medresesi 

Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey’in 1531’de Mimar Sinan’a yaptırdığı cami, Saraybosna’da en önemli Osmanlı eserlerinden. Bosna Savaşı sırasında hasar alan cami daha sonra 1996’da aslına uygun olarak restore edilmiş. Gazi Hüsrev Bey Cami’nin dış duvardaki iki metal oluklu çeşme bulunuyor. Bu olukların birisinden su içenin bu şehre yeniden geleceği, diğerinden su içenin ise bu şehirden evleneceği rivayet edilir.

Kurşunlu Medrese olarak da adlandırılan Gazi Hüsrev Bey Medresesi 16. yüzyılda inşa edilmiş. Osmanlı zamanında okul olarak kullanılan medrese, kurulduğu dönemde 50 bin kitap kapasiteli bir kütüphaneye sahipti.

İsa’nın Kalbi Katedrali

Sacred Heart Cathedral, Katedrala Srca Isusova ya da sadece Katedrala şehrin en merkezi noktalarından birinde Ferhadija caddesi üzerinde bulunuyor. Yapımına 1884 yılında başlanmış ve 1887 yılında tamamlanmış olan katedral neo-gotik tarzda inşa edilmiş. Şehirdeki katolik varlığının merkezi ve hatta aynı zamanda şehrin de merkezi burası. 2 defa denemiş olduğum halde içine girememiş olsam da Katedral’e 10 metre uzaklıkta bir hostelde kaldığım için yatağımda katedrali izleyerek uyuduğum için bende güzel etkiler yarattığını söyleyebilirim.

Poçitel köyü

Mostar’dan ise 20 km uzaklıkta nehir manzaralı yolculuğumuzun ilk durağı 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitel. Poçitel 1383 yılında Bosna Kralı 1. Stjepan tarafından kurulsa da, Osmanlı tarafından kuşatılınca, stratejik bir askeri konuma dönüşmüş. Ticaretler bu sınır şehrinde yapılmaya başlanmıştır. Muhteşem Neretva Nehri kenarından başlayan ve dik yamaçta kurulan, tepesinde de büyük kalesi ile gerçekten geçit vermeyen bir yer gibi duruyor. Poçitel’in Türkçe anlamı ise ”Başlangıç Noktası”. Savaş döneminde Hırvatların yoğun bombardımanında kaldığı için birçok Osmanlı eseri ve taş evler zarar görmüş, köyde yaşayan halk evlerinden edilmiş. 2000 yılına gelindiğinde Bosna Hersek Devleti Poçitel’i  koruma ve canlandırma isteği ile Dünya Bankası ve de Türkiye’den destek alarak bölgeyi koruma altına almış, göç eden halka geri çağrıda bulunmuş. Şu an UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Poçitel, tipik Osmanlı kasabası olarak hala ayaktadır.

Kraviçe Şelaleleri

Bosna Hersek’in Mostar şehri sınırları dışında bulunan muhteşem güzelliği olan ve yabancılar tarafından çok fazla ziyaret edilen Kravice Şelalesi, Capljina (Çaplina) şehrinde bulunsa da Mostar’a yakın mesafededir. Trebijat Nehri üzerinde bulunan (Kravitse Şelalesi) Kravice Şelalesi yaklaşık 30 metre yüksekten akıyor ve genişliği ise 120 metredir.

 

Blagaj Tekkesi/Alperenler Tekkesi

  1. yüzyılda bölgeye Osmanlı dervişlerinin ulaşmasıyla inşa edilmiş ilk yapı olan ziyaret edilecektir.

Bu tekkeyi Şeyh Huslihuddin’in müritlerinden ve o zaman Mostar Müftüsü olan Ziyauddin Ahmed Mustafa tarafından inşa edilmiştir. Bu tekke Sarı Saltuk’un makamının burada bulunmasından dolayı Alevi Bektaşi tekkesi olarak da kabul edilmektedir. Bir başka Halveti tekkesi de XVI yüzyılın ikinci yarısında Prusac (Akhisar) şehrinde, İstanbul’da tahsilini tamamlayarak Akhisar’a kadı olarak atanan Hasan Kafi (Pruşçak) tarafından inşa edilmiştir. Anadolu’nun ve Anadolu’ya ait uzantıların yani Balkanların Türk vatanı hâline gelmesinde Türkistan’dan gelen Ahmet Yesevî dervişlerinin önemli bir payı olmuştur. Anadolu’ya gelen Ahmet Yesevî dervişleri, kimseye el açmayan, elinin emeği ile geçinen, toprağa, vatana, devlete ve dine bağlı, prensipli, disiplinli ve örnek insanlardı.

Mostar Yolu Kuzu Çevirme

Saraybosna Mostar yolu üzerinde enfes bir manzarada kuzu çevirme mekanı bulunmaktadır. 1 kg kuzu çevirme eti burada 30 KM yaklaşık 15 Euro. Mostar’a ulaşmadan önce güzel bir yemek molası.

Tarihi Mostar Şehri ve Köprüsü 

600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1993’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar’ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından Saraybosna’ya dönüş yapılacaktır.

Boşnak Böreği ve Cevabi Köfte

  

 

ÖNEMLİ NOT :

22 NİSAN 2019 PAZARTESİ GÜNÜ SARAYBOSNA MERKEZ-POÇİTEL KÖYÜ-BLAGAJ TEKKESİ/ALPERENLER TEKKESİ-TARİHİ MOSTAR KENTİ GEZİSİ DÜZENLENECEKTİR.

Saraybosna’dan Mostara hareket saati: 07.00 (Kahvaltı otelde yapılacaktır)

Mostar’dan Saraybosna’ya dönüş: 16.00

*** Saraybosna-Mostar gezisi rehber dahil katılım ücreti: 50 Euro’dur. 

*** Geziye katılmak isteyen katılımcılarımız isimlerini sadabsempozyum@gmail.com e-mail adresine en geç 15 Nisan 2019 tarihine kadar bildirmesi gerekmektedir.